REVIEW | Kirby en de Vergeten Wereld sprankelt op Switch 2
Wanneer je aan de spelcatalogus van de Nintendo Switch denkt, is Kirby en de Vergeten Wereld waarschijnlijk niet een van de titels die meteen in je opkomt. Dat is jammer, want deze vrolijke platformer markeert niet alleen Kirby’s eerste 3D-avontuur, maar is misschien wel een van de meest ondergewaardeerde pareltjes van de console. Met deze nieuwe Nintendo Switch 2 Editie krijgt Kirby een tweede kans om te schitteren, dit keer met opgepoetste graphics én een stuk nieuwe content in de vorm van De Sterrenwereld.
Maar wat maakt Kirby en de Vergeten Wereld nu precies zo’n plezierig spel? Het zit hem vooral in de vrolijkheid en het aanstekelijke goodfeel dat de roze kauwgombal met zich meebrengt, zelfs in een verrassend post-apocalyptische setting. Nadat een mysterieuze draaikolk de planeet Popstar heeft opgeslokt, belandt Kirby in een verlaten wereld waar natuur en oude beschaving met elkaar versmolten zijn. Wanneer hij ontdekt dat de Waddle Dees zijn opgesloten door een groep wilde beesten, trekt hij er samen met zijn nieuwe vriendje Elfilin op uit voor een kleurrijk en charmant avontuur.
Dat avontuur ontvouwt zich in afgebakende 3D-levels die zich uitstrekken over uiteenlopende werelden. Zo verkent Kirby vanuit het gezellige Waddle Dee-dorp een verlaten stad, een pretpark dat zijn gloriejaren duidelijk achter zich heeft en een uitgestrekt zeegebied zonder massatoerisme. De levels zijn gevarieerd, verrassend lang en zitten boordevol platformplezier. Ze doen op momenten zelfs denken aan Super Mario 3D World, en dat mag zonder twijfel als een groot compliment worden gezien.
Waar Mario het moet hebben van power-ups, pakt Kirby het een tikkeltje anders aan. Door zijn vijanden simpelweg met brute kracht op te zuigen, neemt hij hun speciale vaardigheden over zoals zwaardaanvallen, vuurspuwen, bommen gooien of zich als een drilboor onder het level bewegen. Deze copy-abilities vormen de kern van de gameplay en zorgen telkens weer voor variatie, creativiteit en kleine verrassingen tijdens het avontuur.
Groter is het verrassingseffect wanneer Kirby zich waagt aan de unieke Mondvol-transformaties. In levels stuit je op grote objecten die Kirby in één keer opslokt, waardoor hij over compleet nieuwe krachten beschikt. Zo kan hij zich een auto toe-eigenen om door vijanden en muren heen te beuken, of verandert hij in een gloeilamp waarmee hij donkere gangen verlicht. Het verschil met de gewone copy-abilities is dat de levels hier specifiek omheen zijn ontworpen, waardoor je deze transformaties op creatieve en vaak verplichte manieren moet inzetten om verder te komen.
Een van de belangrijkste kritiekpunten die Kirby en de Vergeten Wereld zo’n drie jaar geleden kreeg, was dat het spel te makkelijk zou zijn. En eerlijk is eerlijk: voor meer ervaren spelers klopt dat ook, waardoor je in een rap tempo van zo’n vijftien uur het hoofdverhaal kunt voltooien. De echte uitdaging zit dan ook eerder in het verzamelen van de verschillende collectibles, zoals de verborgen Waddle Dees. Natuurlijk is het niet iedereen gegeven om die verzamelwoede vol te houden, maar wie dat doet, haalt er extra diepgang en plezier uit.
Daarnaast krijgen spelers op de Switch 2 sowieso nog wat extra speelplezier dankzij de toevoeging van De Sterrenwereld. In dit gloednieuwe verhaal wordt een vulkanisch gebied opgeschrikt door de inslag van een mysterieuze meteoor. Meerdere brokstukken zijn verspreid geraakt over bestaande levels, waarbij ze een dreigende invloed uitoefenen op de omgeving. Het is aan Kirby om de zogenoemde Sterries, sterren van licht die gevangen zitten in die levels, te bevrijden en zo het naderende onheil af te wenden.
De Sterrenwereld introduceert met andere woorden geen volledig nieuwe wereld of losstaand avontuur, zoals we zagen bij Super Mario 3D World + Bowser’s Fury, maar eerder een flinke herwerking van bestaande levels. Deze krijgen nu alternatieve paden, nieuwe vijanden en een iets duisterdere sfeer mee, én voegen gloednieuwe Mondvol-transformaties toe. Bovendien is het moeilijkheidsniveau ook een tikkeltje opgeschroefd.
Tot slot, en zoals je mag verwachten van een Nintendo Switch 2-editie, zijn de presentaties merkbaar opgepoetst ten opzichte van de oorspronkelijke versie. Kirby huppelt nu vlotjes rond aan 60 frames per seconde en ook de resolutie heeft een flinke boost gekregen. Toch vallen sommige textures en bodems hier en daar nog wat korrelig uit, maar vergeleken met de originele release voelt dit als een frisse upgrade.
Kirby en de Vergeten Wereld op de Switch 2 is zo’n typisch voorbeeld van een heruitgave die eigenlijk niet nodig was, maar fijn dat die er is. Het originele spel stond al sterk op zichzelf, maar met de extra content en technische verbeteringen voelt deze versie weer helemaal fris. Vooral de herwerkte levels in de vorm van de Sterrenwereld zorgen voor net genoeg reden om terug te keren. Voor wie Kirby’s eerste 3D-avontuur gemist heeft, is dit simpelweg de beste manier om het alsnog te beleven.
- Charmante platformactie
- Toffe 3D-levels
- Verbeterde prestaties
- Sterrenwereld als extra
- Heruitgave voelt tikkeltje onnodig
- Lage moeilijkheidsgraad